Малинська сільська територіальна громада
Рівненська область, Рівненський район

Інформація щодо вакцинації під час пандемії COVID-19

Дата: 05.07.2021 16:46
Кількість переглядів: 449

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) рекомендує проводити планову вакцинацію відповідно до Календаря щеплень навіть під час пандемії COVID-19. Своєчасна вакцинація є надзвичайно важливою для забезпечення надійного захисту від важких, загрозливих для життя інфекційних захворювань, а також для уникнення накопичення нещеплених груп населення і потенційної втрати колективного імунітету. Будь-яке порушення планової вакцинації, навіть на короткий період, призведе до спалахів вакцинокерованих інфекцій. Водночас, під час пандемії COVID-19 багато людей із осторогою ставляться до вакцинації.

 

Чому важливо вакцинуватися від дифтерії і правця?

Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів. Збудник дифтерії передається повітряно-краплинним шляхом або через предмети побуту, якими користувався хворий. Дифтерія найчастіше проявляється утворенням щільної плівки та набряку слизових оболонок, що блокує дихальні шляхи. Може призвести до смерті.

Правець – це гостре інфекційне захворювання, що виникає в результаті дії токсину на нервову систему. Токсин виробляють бактерій Clostridium tetani після потрапляння в рану з ґрунту, де вони перебувають у вигляді спор (форма існування бактерій, що забезпечує їм високе виживання). Спори часто присутні у кишковому тракті тварин, звідки потрапляють у ґрунт. Правець вражає нервову систему, провокує сильні, дуже болючі судоми м'язів тіла та може призвести до смерті. Можна інфікуватися збудником правця через рану або поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини. Від людини до людини це захворювання не передається.

Лише вакцинація рятує від дифтерії і правця. За даними CDC, 99 % людей, що мають щеплення від дифтерії, не хворіють. Імунізація від усіх хвороб, за даними ВООЗ, запобігає 2–3 млн смертей у світі щороку, а ще 1,5 млн людей можна врятувати, якщо охоплення щепленнями збільшиться.

 

Вакцинація дорослих

Першу планову ревакцинацію дорослих за віком та епідпоказаннями, які раніше були щеплені, проводять АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М.

 

Як відбувається процедура щеплення

Щеплення від дифтерії і правця – це загалом досить швидка і фактично безболісна процедура. Ось основні кроки:

1. Запишіться на прийом до сімейного лікаря чи терапевта. Під час консультації ви можете поставити лікарю всі запитання про вакцинацію, які вас цікавлять: про можливі реакції організму, процедуру щеплення чи вакцини.

2. Скажіть лікарю, якщо у вас є алергія на ліки або їжу, у вас була реакція на попереднє щеплення, зараз приймаєте ліки або маєте серйозні захворювання серця, легень, нирок тощо, проходили курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримували стероїди або ліки, що пригнічують імунітет.

3. Отримайте направлення на щеплення. Після консультації ви підписуєте інформовану згоду на щеплення, підтверджуючи, що отримали відповіді на свої запитання. Лікар надає направлення в кабінет щеплення.

4. Вакцинуйтесь. Щеплення проводять медичні працівники – лікар, фельдшер, молодший спеціаліст із медичною освітою. Кожен пацієнт має право подивитись флакон з вакциною, спитати або самостійно перевірити термін придатності вакцини.

 

Які є протипоказання до вакцинації від дифтерії та правця

Перелік протипоказань щодо вакцинації невеликий. За світовими стандартами він не включає легкі застуди з температурою до 38,5°С. Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується:

• Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.

• Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).

• Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).

• Вагітні і жінки, які годують грудьми, можуть вакцинуватись від дифтерії і правця. Вагітні жінки для кращого захисту себе і малюка можуть отримати щеплення вакциною АКДП, а якщо вакцинуються за Календарем – вакциною АДП-М.

 

Чи безпечно вакцинуватися під час пандемії COVID-19?

Так. Потенційний контакт з інфекційним захворюванням не є протипоказанням для планової імунізації. Відповідно, пандемія COVID-19 не створює ризики, пов'язані із вакцинацією.

Сесії планової імунізації слід продовжувати, наскільки це можливо. Проте необхідно забезпечити дотримання стандартних заходів інфекційного контролю для того, щоб максимально знизити ризик передачі COVID-19 серед співробітників і відвідувачів установ.

 

Чи підвищує вакцинація ризик інфікування або розвитку захворювання COVID-19 у людини?

Ні. Немає доказів того, що вакцинація підвищує ризик інфікування людини COVID-19 або впливає на перебіг захворювання. Вакцинація проти одного захворювання не послаблює імунну відповідь людини на інше захворювання.

 

Чи безпечно вакцинуватися під час інкубаційного періоду COVID-19?

Так. Вакцинація не створює ризики для людини, яка була в контакті з інфекційним хворим чи знаходиться в інкубаційному періоді. Це означає, що вакцинація не вплине на перебіг захворювання COVID-19 у людини, яка могла бути інфікована, але не мала симптомів захворювання в момент вакцинації або у людини, яка могла бути інфікована COVID-19 незабаром після вакцинації. Потенційне інфікування людини COVID-19 також не вплине на безпеку або ефективність проведеної вакцинації.

Чи є зараження COVID-19 протипоказанням до вакцинації?

Хоча легкі симптоми захворювання: лихоманка та/або кашель, які можуть спостерігатися також під час COVID-19, не є обов'язковим протипоказанням до вакцинації, надзвичайно важливим є те, щоб кожен, у кого тест на COVID-19 виявився позитивним, залишався ізольованим відповідно до національних рекомендацій. Це потрібно для того, щоб не допустити зараження інших і подальшого поширення вірусу SARS-CoV-2.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь