Рівненський районний сектор №1 філії ДУ «Центр пробації» у Рівненській області нагадує про кримінальну відповідальність за насильство в сім’ї
Результати національних досліджень стверджують, що кожна третя родина в Україні страждає від насильства, а кожна друга – від психологічного.
Жертвами стають жінки, чоловіки, в тому числі: члени сім’ї, співмешканці та батьки похилого віку.
Статтею 3 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» встановлено, що домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь. Таким чином, домашнє насильство – це не лише дії фізичного, економічного та сексуального насильства, а й психологічного (словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи тощо), які можуть вчинятися не лише у сім’ї та між родичами, а й між колишнім подружжям та іншими особами, які перебувають чи раніше перебували у сімейних або близьких відносинах.
Обов’язок держави запобігати та протидіяти насильству.
Статтею 126-1 Кримінального кодексу України передбачено кримінальну відповідальність за вчинення домашнього насильства. Крім цього, вчинення інших злочинів, зокрема пов’язаних із заподіянням тілесних ушкоджень, може відноситися до кримінальних правопорушень, пов’язаних із домашнім насильством.
Санкція статті 126-1 КК України надає можливість застосувати до кривдників такі види покарань:
- громадські роботи на строк від 150 до 240 годин;
- арешт на строк до шести місяців;
- обмеження волі на строк до п'яти років;
- позбавлення волі на строк до двох років.
Також, суд може застосувати до особи, що вчинила домашнє насильство обмежувальні заходи, а саме:
- заборона перебувати в місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства;
- обмеження спілкування з дитиною у разі, якщо домашнє насильство вчинене стосовно дитини або у її присутності;
- заборона наближатися на визначену відстань;
- заборона листування, телефонних переговорів з особою, яка постраждала від домашнього насильства;
- направлення для проходження апробаційної програми для кривдника.
Нагадуємо, контроль за поведінкою засуджених, до яких застосували такі види покарань, здійснює орган пробації за місцем проживання засудженого.