ПРАВА І ГАРАНТІЇ НЕПОВНОЛІТНІХ ЗАСУДЖЕНИХ ОСІБ
З кожним днем права людини набувають більшого значення і отримують все ширшу підтримку. Утвердження забезпечення прав і свобод людини є пріоритетним напрямом діяльності будь-якої держави в тому числі і України. Історично склалося так, що фізично найслабші соціальні групи – жінки і діти володіли найменшим числом прав і свобод, а часом терпіли відверте їх порушення, не в змозі захистити себе. Саме тому, захисту прав найслабших членів суспільства, зокрема дітей, які опинилися у складаних життєвих обставинах, необхідно приділити особливу увагу. Дотримання прав дітей, які перебувають у конфлікті з законом характеризує позицію держави щодо міжнародних стандартів захисту прав людини. Визнання суспільством факту, що засуджені лишаються його членами, яке дозволяє їм зберігати більшість прав громадян і гарантує їм специфічні права, зумовлені їх статусом засуджених, є втіленням головних засад гуманізму та суспільної солідарності. Людина, її життя, здоров’я, честь, гідність, недоторканність і безпека в Україні є найвищою соціальною цінністю (ст. 3 Конституції України). Права і свободи людини, її гарантії визначають зміст і спрямованість загальної політики держави. 27 серпня 2015 року вступив в дію Закон України «Про пробацію», прийнятий Верховною Радою України 5 лютого 2015 року. З прийняттям цього закону в Україні запроваджується концептуально новий підхід до процесу виконання кримінальних покарань не пов’язаних з позбавленням волі. Головна мета пробації, це забезпечення безпеки суспільства шляхом направлення засуджених, запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинувачених, з метою прийняття судом рішення про міру їхньої відповідальності.
Перевагою пробації є не лише гуманність системи правосуддя, але й соціально-економічна доцільність. Так, за рахунок залишення правопорушника у суспільстві збільшуються шанси його успішного виправлення, збереження корисних соціальних зв'язків (створення сім"ї), роботи (економіка країни, компенсація шкоди потерпілим), уникнення негативного впливу кримінального середовища інших засуджених у в'язницях. Це значний крок на етапі її державотворення, до реформування всіє системи кримінальної юстиції. Головну роль у реалізації положень цього Закону покладено на персонал органу пробації, робота якого базується на принципах: справедливості; законності; невідворотності виконання покарань; дотримання прав і свобод людини і громадянина; та інших. Безумовно, всі принципи пробації є важливими і між собою нерозривно пов’язані, але дотримання прав людини на сьогодні є пріоритетним, особливо коли мова йде про роботу з неповнолітніми.
На обліку Рівненського районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» в Рівненській області перебуває два неповнолітніх засуджених. Спільно з службою у справах дітей Малинської сільської ради проводяться різноманітні просвітницькі заходи з неповнолітніми суб’єктами пробації щодо ознайомлення їх зі своїми правами та гарантіями.