9-та річниця пробації в Україні
5 лютого 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про пробацію», який наблизив Україну до міжнародних стандартів, визначив організаційно-правові засади для створення пробації України та забезпечив впровадження у державі нової системи заходів кримінально-правового характеру.
Згідно даного закону пробація – це система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого.
Метою пробації є забезпечення безпеки громади, шляхом виправлення засуджених, а також запобігання вчинення ними повторних кримінальних правопорушень. Для запобігання вчиненню нових правопорушень для кожного клієнта пробації, залежно від його індивідуальних особливостей та життєвих обставин, розробляється індивідуальний комплекс заходів впливу на весь період наглядової пробації. Особливу роль в ефективності пробації, для забезпечення безпеки суспільства, відіграє робота соціальних працівників територіальних громад та її структурних підрозділів, комунальних установ, представників громадських організацій та волонтерів.
Пробація України — можливості для змін! Це лозунг пробації України, який містить багатогранну філософію таких можливостей — від зміни правосвідомості та життя окремого правопорушника, зміни підходів до реабілітації правопорушників, прав жертв правопорушення та інтересів громади — до зміни суспільства і держави у цілому. Завдяки плідній співпраці з громадськістю, волонтерами пробації, органами державної влади та місцевого самоврядування ми рухаємося в напрямку позитивних змін життя як окремої людини, так і держави в цілому, повноцінно та якісно надаємо різносторонню, індивідуально сплановану допомогу у вирішенні криміногенних потреб, сприяємо в отриманні необхідних соціальних, психологічних, юридичних, медичних та освітніх послуг, сприяємо виправленню та ресоціалізації засуджених, мотивуємо до позитивних змін особистості та поліпшенні соціальних стосунків, проводимо заходи виховного, патріотичного та пізнавально-інформаційного характеру.
За 9 років дії закону створено нормативну базу з урахуванням культурної і ментальної специфіки українського суспільства, створення власних інструментів роботи з правопорушниками, зокрема пробаційних програм, залучення суб’єктів пробації до участі в патріотичному вихованні молоді.
З нагоди 9-ї річниці пробації в Україні, 06.02.2024 року в Рівненському районному секторі №1 філії Державної установи «Центр пробації у Рівненській області» відбувся День відкритих дверей на тему «Пробація з громадою, в громаді, для громади», куди могли завітати представники місцевої влади, громадськості, волонтери та бажаючі жителі Березнівської, Соснівської та Малинської громад.
Начальник сектору Михайло ЛЕЙЧЕНКО